TRT-nin nümayəndə heyəti radio yayımının mövcud vəziyyətini təhlil etmək üçün Azərbaycana səfər etmişdir
24.01.2023 11:56
208
16-19 yanvar 2023-cü il tarixlərdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəvəti ilə Türkiyə Radio-Televiziya Qurumunun (TRT) texniki mütəxəssislərdən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olmuşdur.
Heyət səfər çərçivəsində paytaxt və bölgələrdə yerləşən Radio-Televiziya Yayım Stansiyalarına texniki baxış keçirmiş və radiomonitorinq aparmışdır. Bu prosesdə "Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyi (Teleradio), Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin, habelə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının mütəxəssisləri iştirak etmişlər. Baxış və monitorinqlərindən sonra aparılmış işlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Nümayəndə heyəti səfərlə bağlı yekun hesabatı yaxın müddətdə Azərbaycan tərəfinə təqdim edəcəkdir. Hesabatda ölkədə radio yayımını həyata keçirən texniki vasitələrin müvafiq normativlərə uyğun istismarının təşkili və şəbəkənin optimallaşdırılmasına dair tövsiyələr əksini tapacaqdır.

TRT delegation visited Azerbaijan to analyze the current state of radio broadcasting
On January 16-19, 2023 a delegation of the Turkish Radio and Television Corporation (TRT) consisting of technical experts visited Azerbaijan at the invitation of the Ministry of Digital Development and Transport.
As part of the visit the delegation conducted technical inspection and radio monitoring of the Radio-Television Broadcasting Stations located in Baku and in the regions. Experts from "Radio-Television Broadcasting and Satellite Communications" Production Association (Teleradio), the State Radio Frequency Department and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan took part in this process.
After the inspection and monitoring, the results of the work were discussed. The delegation will shortly submit a final report on the visit to Azerbaijan. The report will include recommendations on optimization of the network and on organization of technical facilities carrying out radio broadcasting in the country in accordance with the relevant regulation.