Reklam çarxında xarici dildə mətnin səsləndirilməsi ilə bağlı bəzi televiziya yayımçılarına xəbərdalıq edildi
27.07.2023 06:58
27 iyul 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda Şuranın monitorinq qrupunun televiziya redaksiyalarının efirində qeydə aldığı qanun pozuntuları müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, son günlərdə "ARB", "ATV", "Space TV", "Xəzər TV" televiziya redaksiyalarının efirində xarici dildə mətnin səsləndirilməsi ilə müşayiət olunan sərinləşdirici qəhvə içkisinin reklam çarxının nümayişi qeydə alınmışdır. Bildiririk ki, həmin reklam çarxında olan bəzi ifadələrin Azərbaycan dilinə tərcüməsinin yazılı şəkildə nümayiş olunmasına baxmayaraq, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunun 14.2-ci maddəsinin, habelə "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 4.7-ci maddəsinin tələblərinə əsasən "Dövlət dili haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəalarına riayət olunmalı, yerüstü yayımçı proqramlarında dövlət dilindən istifadəni təmin etməli və reklamın əsas danışıq mətni də dövlət dilində səsləndirilməlidir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bütün televiziya redaksiyalarından həmin reklam çarxının dərhal yayımdan çıxarılmasını və yalnız səsli mətnin Azərbaycan dilinə tərcümə olunması və Azərbaycan dilinə adaptasiyası şərtilə həmin reklam çarxının nümayiş olunmasını tələb edir.
Qanunvericilik tələblərinə əməl olunmadan proqramların (o cümlədən reklamların) yayımlanması aşkarlanarsa, həmin yayımçıya qarşı Şura tərəfindən müvafiq sanksiylar tətbiq olunacaqdır.

A warning was issued to some television channels for broadcasting in a foreign language during the advertising spot
27.07.2023 06:58
On July 27, 2023, a meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held in video format. During the meeting violations of the legislation on the air of television channels registered by the monitoring group of the Council were discussed.
Thus, in recent days an advertising of an iced coffee drink was broadcasted on the air of "ARB", "ATV", "Space TV", "Khazar TV" channels with an audio text in a foreign language. It should be noted that, despite the fact that Azerbaijani translation of some expressions in this advertising, was demonstrated in written form, however, in accordance with the requirements of Article 14.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", as well as Article 4.7 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising", it is necessary to comply with the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the State language", and to ensure the use of the state language in terrestrial broadcasting programs, the main audio text of the advertising must also be voiced in the state language.
Taking into account the noted, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan demands that all television channels immediately remove this advertising from the air and show it only on condition of translation of the audio text into Azerbaijani language and its adaptation to the Azerbaijani language.
If broadcasting of programs (including advertising spots) without complying with the requirements of the legislation is detected, the appropriate sanctions will be applied by the Council against that broadcaster.