Tənzimliyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) "Media və İnformasiya Savadlılığı" (EMİS) işçi qrupunun 7-ci iclası 22 aprel 2022-ci il tarixində onlayn formatda təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova toplantının işində iştirak etmişdir.
İlk olaraq  İşçi Qrupun sədri Maria Donde toplantının "Uşaq və gənclərin hüquq və imkanlarının genişləndirilməsinə diqqətin yetirilməsi" mövzusu ilə bağlı olunacaq təqdimatlar haqqında qısa məlumat vermişdir. Birinci Athina Karatzogiani tərəfindən DigiGen proqram çərçivəsində Böyük Britaniya, Estoniya və Yunanıstan tərəfindən həyata keçirilən "İKT və vətəndaş iştirakı" adlı layihənin təqdimatı edilmişdir. Layihə 3 mərhələdən ibarət olmuşdur: Birinci mərhələdə 2020-ci ilin sentyabr ayından 2021-ci ilin aprelinədək Estoniya, Yunanıstan və Birləşmiş Krallıqda gənclərin internet vasitəsilə vətəndaş iştirakı ilə məşğul olduqları səbəb və vəsaitləri müqayisə edərək netnoqrafik tədqiqat (onlayn-müşahidə, məzmun və ümumilikdə 65 müsahibə) keçirilmişdir. İkinci mərhələdə fokus qruplarında onlayn mühitin və siyasi diskursların istehsalına cəlb olunmuş gənclərlə, onların seçdikləri onlayn mühitin və ideoloji onlayn istehsalda əsas istiqamətlərin gənclərə necə təsir göstərdiyini müəyyən etmək məqsədilə müzakirələr və rəqəmsal hekayələr üzrə seminarlar  təşkil edilmişdir. Üçüncü mərhələdə rəqəmsal vətəndaşlığın təhsil sistemlərinə və milli rəqəmsal vətəndaşlıq sənədlərinə (multimedia daxil olmaqla) daxil edilməsinə və təbliğinə xüsusi diqqət yetirərək qiymətləndirilmişdir. Yekun olaraq təqdim olunan bütün mərhələlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Bundan sonra "EduCac" proqramı  çərçivəsində "Mərc təklifin nədir?" layihəsi təqdim edilmişdir. "EduCac" formal və qeyri-formal təhsil sahələrində media savadlılığına kömək məqsədi ilə Kataloniya Audiovizual Texnologiyalar Şurası Kataloniyanın Təhsil Departamenti ilə əməkdaşlıqda işlənib hazırlanmış kommunikasiyalar üzrə təhsil proqramıdır. Digər məsələlərlə yanaşı proqram oyunlar, qumar, video oyunlarla bağlı tələbələr arasında media savadlılığı üzrə tədbirlər həyata keçirir.
Daha sonra Uill Qardner Birləşmiş Krallıq tərəfindən hazırlanmış "Rəqəmsal liderlər" proqramı haqqında geniş məlumat vermişdir. Proqramın məqsədi gənclərin həmyaşıdlarını onlayn təhlükəsizlik haqqında maarifləndirilməsi üçün imkanlarının gücləndirməsidir. Proqram əyləncə formasında təşkil edilib və gənclərə öz həmyaşıdlarını, valideynlərini və müəllimlərini internetdə təhlükəsizlik barədə məlumatlandırmaq imkanı verir, həmçinin  məktəblərdə onlayn təhlükəsizliyə ümumi yanaşma tətbiq etməyə kömək edir.
Həmçinin Jeyn MakQariql tərəfindən "Webwise" Gənclər üçün Məsləhət Paneli haqqında təqdimat edilmişdir. Həmin panel istifadəçilərə informasiya, məsləhətlər və ödənişsiz təhsil resurslari təqdim edir. Panel gənclərlə, valideyinlərə, həmçinin müəllimlərə böyük dəstəkdir.
Toplantının sonunda EPRA Katibliyinin rəhbəri Emanuella Maçet EMİS üzvlərinin profillərinin hazırlanması  haqqında qısa məlumat verilmişdir.

The 7th meeting of EPRA’s "Media and Information Literacy" (EMIL) taskforce was held in online format.
25.04.2022 13:59
On April 22, 2022 the 7th meeting of "Media and Information Literacy" (EMIL) taskforce of European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in online format. Deputy Head of Legal and international cooperation department of the Office of Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Jamila Gahramanova also participated in the meeting.
Firstly, the chairman of the Working Group, Maria Donde gave brief information about the upcoming presentations on the topic of "Focus on empowering children & youth". The project "ICT and citizen participation" under DigiGen program implemented by Great Britain, Estonia and Greece was presented by Athina Karatzogiani. The project consists of 3 stages. In the first phase, netnographic research (online observation, content and 65 interviews in total) was conducted between September 2020 and April 2021 in Estonia, Greece and the United Kingdom, comparing the reasons and the means by which youth engaged in online civic participation, focusing on online movements mobilizing for racial, social and environmental justice. In the second phase, focus group discussions were organised as digital storytelling workshops with young people involved in the production of online political discourse with the aim of identifying how they are affected by the online environment of their choice and key strands in youth ideological online production. In the third phase, we critically assessed digital citizenship in educational systems and in national digital citizenship documents (multimedia included) in the UK, Greece and Estonia, focusing on the inclusion and promotion of digital. The results of all the phases were discussed.
After this, "What do you bet?" project under the "EduCac" program the was presented. The Audiovisual Council of Catalonia, in collaboration with the Department of Education of the Generalitat de Catalunya, presents "EduCaC", a communication education program born with the priority objective of promoting media education in areas formal and informal education. The program carries out activities on media literacy among students related to games, gambling, video games.
Then Will Gardner gave detailed information about the "Digital Leaders" program conducted by the United Kingdom. The programme is fan and effective and empowering young people to educate their peers about online safety. It allows young people to inform their peers, parents, and teachers about internet safety, as well as helps them to apply a common approach to online security in schools.
Also, Jane McGarrigle made a presentation about the "Webwise" Youth Advisory Panel. That panel provides users with information, advice and free educational resources. The Panel is a great support for young people, parents and teachers.
At the end of the meeting, Emanuella Machet gave brief information about preparation of profiles of EMIL members.