İnfrastruktur və multipleks operatorlarının istifadəsinə ayrılmış 694-790 MHs zolağında olan radiotezliklər aşağı zolaqda olan radiotezliklərə dəyişdirilir
24.11.2023 13:30
565
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının 224 və 760 saylı Qətnamələrinə uyğun olaraq radioyayım üçün istifadə olunan 694-790 MHs radiotezlik zolağının mobil telekommunikasiya xidmətləri üçün ayrılması qərarlaşdırılmışdır. Azərbaycan Respublikası Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasının 2022-ci il 22 fevral tarixli 2 nömrəli Qərarı ilə 694-790 MHs radiotezlik zolağının mobil rabitə üçün istifadəsinə qərar verilmişdir.
Bundan sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin müvafiq qurumları və qeyd olunan radiotezlik zolağında televiziya retranslyasiya xidməti göstərən infrastruktur operatorunun ("Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB) və multipleks operatorlarının ("ATV Plus" MMC və "AGS TV" QSC) rəsmi nümayənədləri bir sıra görüşlər keçirmiş, zəruri dəyişikliklərin prosedur qaydaları və vaxtlarını müyyən etmişlər. Görülən işlərin nəticəsində cari ilin noyabr ayında operatorlar zəruri dəyişikliklərə hazır olduqlarını bildirmişlər.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 24 noyabr 2023-cü il tarixdə keçirilən iclasında infrastruktur operatorunun ("Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB) və multipleks operatorlarının ("ATV Plus" MMC və "AGS TV" QSC) istifadəsinə ayrılmış 694-790 MHs diapazonunda olan radiotezliklərin (48-ci TV yayım kanalından yuxarılar) 01 yanvar 2024-cü il tarixdən daha aşağı zolaqda olan radiotezliklərə (48-ci TV yayım kanalından aşağıdakılara) dəyişdirilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar verilmişdir.

The 694-790 MHz radio frequency band, previously intended for the use by infrastructure operator and multiplex operators, has been replaced with lower-band radio frequencies
24.11.2023 13:30
In accordance with the Resolutions of the International Telecommunication Union No.224 and No.760, it was decided to allocate the 694-790 MHz radio frequency band used for radio broadcasting for mobile telecommunication services. By the Decision No.2 of the State Commission of the Republic of Azerbaijan on Radio Frequencies dated February 22, 2022 it was decided to use the 694-790 MHz radio frequency band for mobile communication.
Subsequently, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, the relevant structures of the Ministry of Digital Development and Transport, as well as official representatives of the infrastructure operator ("Radio Television Broadcasting and Satellite Communications" Production Association) and multiplex operators ("ATV Plus" LLC and "AGS TV" CJSC) providing television retransmission services in the specified radio frequency band, conducted a number of meetings during which procedural rules and terms of necessary changes were established. As a result of this work, the operators have reported in November this year that they were ready to make the necessary changes.
In view of the above, at the meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, held on November 24, 2023 a decision was made to replace the a radio frequency 694-790 MHz band (above the 48th TV transmission channel) allocated for the use of the operator of infrastructure ("Radio Television Broadcasting and Satellite Communications" Production Association) and multiplex operators ("ATV Plus" LLC and "AGS TV" CJSC), with a radio frequency in a lower band (below the 48th TV transmission channel).