Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının televiziya və radio yayımçılarına müraciəti
Son günlər bir sıra televiziya kanallaında yayımlanan bir reklam çarxında təqdim olunan əmtəəyə diqqəti cəlb etmək üçün nasist ideologiyasının banisi və nasist Almaniyasının rəhbəri olmuş Adolf Hitler obrazından və o obraz üzərində qurulmuş yumoristik səhnədən istifadə halı müşahidə olunmuşdur.
Azərbaycan xalqının onilliklər ərzində Ermənistanın ona qarşı həyata keçirdiyi faşist və neonasist siyasətdən əziyyət çəkdiyini, o cümlədən, II Dünya Müharibəsi illərində Azərbaycandan olan əsgər və zabitlərin faşist Almaniyasına qarşı fədakarcasına mübarizə apardığını nəzərə alaraq belə video çarxlar qəbulolunmazdır.
"Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının 30 dekabr 2021-ci il tarixli 471-VIQ nömrəli Qanununun 14.1-ci maddəsinin tələbini, eyni zamanda, Adolf Hitlerin irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkiliyin ideoloji olaraq əsas banilərindən biri olmasını nəzərə alaraq yayımçılardan belə məzmunda reklam çarxlarının yayımını, habelə media reklam agentliklərindən belə məzmunlu reklam çarxlarının istehsalını dərhal dayandırmalarını tələb edirik.
Aparılan monitorinqlər nəticəsində belə hallara yenidən rast gəlinərsə həmin reklam çarxının yayımını həyata keçirən televiziya və ya radio yayımçısına qarşı qanunvericiliklə müəyyən olunan sanksiya tətbiq olunacaqdır.

Appeal of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan to television and radio broadcasters
11.03.2022 13:13
In an advertising spot broadcast over the past few days on television channels, the image of Adolf Hitler, who was the founder of Nazi ideology and the head of Nazi Germany, and a humorous scene based on this image were used to attract attention to the presented product.
Such videos are unacceptable considering the fact that the Azerbaijani people have suffered from the fascist and neo-Nazi policy pursued by Armenia for decades, including the selfless struggle of Azerbaijani soldiers and officers during World War II against the fascist Germany.
Taking into account the requirement of Article 14.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" No. 471-VIQ dated December 30, 2021 and the fact that Adolf Hitler was one of the ideological founders of racial, religious, ethnic, sexual and other discrimination, we require broadcasters immediately to stop broadcasting advertising spot with such content, as well as media advertising agencies immediately to stop producing such advertisement.
In case of repeated detection of such cases during monitoring, the sanctions established by legislation will be applied to the television or radio broadcaster broadcasting such advertising spot.