Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “Xəzər TV”-yə xəbərdarlıq etdi
İclasda ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı olan "Xəzər TV" MMC-nin "Xəzər TV" redaksiyasının (kanalının) efirində 22.09.2022-ci il tarixdə "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 14.1.12-ci maddəsinin tələbinin (parapsixologiya (ekstrasens, medium və s.), mövhumatçılıq və ya digər xürafələrin təbliğinə yol verilməməlidir) pozulması faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, "Xəzər TV" redaksiyasının "Xəbər ertəsi" proqramında 22 sentyabr 2022-ci il tarixdə saat 09.14 – 09.22 arası Binə qəsəbəsində yaşayan bir ailənin evində baş verməsi iddia olunan paranormal hadisələrlə bağlı süjet yayımlanmışdır. Bu xəbərin yayımlanması zamanı redaksiyanın müxbiri aşağıdakı fikirləri səsləndirmişdir: "Qəribə varlıqlar əşyaların yerini dəyişir, evi daşlayır, qabları sındırır, qorxulu səslər çıxarır...biz də 10-15 dəqiqədir ki, artıq evin içindəyik və bir neçə hadisəni görürük. Bizim burada olduğumuz müddətdə qənd, daş və digər cisimlər atıldı. İndicə elə telefonu bura atdılar".
Daha sonra süjetdə "Mən sizə əzab çəkdirəcəm. Ən sonda ehtiyacım olanı alıb gedəcəm" yazısı olan kağız nümayiş etdirilmişdir ki, müxbir ev yiyəsinin bu yazının hansısa varlıqlar tərəfindən yazıldığını iddia etdiyini demişdir.
Bundan başqa süjetdə ezoterik, ekstrasens kimi təqdim edilən Zirəddin Rzayev adlı şəxsin fikirlərinə də yer verilmişdir: "Bu kimi hallar tez-tez baş verir. Tarixdə görünən hallardır. Bəzən paralel aləmdən insanların beyinlərinə təsir edərək, doğmalarına, adamlara xəsarət yetirirlər, paltarlarını kəsirlər...bu cür halların qarşısının alınması insanların dini inanclarına bağlıdır".
Efirdə bu cür reportajların yayımlanması ilə yanaşı həmin reportajda baş verməsi iddia olunan paranormal hadisəyə redaksiyanın (hazırki halda müxbirin) faktı doğrulayan, təsdiq edən münasibəti, eyni zamanda özünü ekstrasens kimi təqdim edən şəxsin fikirlərinə yer verilməsi yayımçı tərəfindən parapsixologiya (ekstrasens, medium və s.), mövhumatçılıq və ya digər xürafələrin təbliğinə imkan yaradılması hesab olunur və bununla da "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun müvafiq tələbi pozulur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası ümumölkə yerüstü televiziya yayımçısı olan "Xəzər TV" MMC-yə ("Xəzər TV" redaksiyası) belə halın təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

On September 26, 2022 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held meeting in online format. The Members of the Council discussed the fact of violation of the requirements of Article 14.1.12 (promoting of parapsychology (psychics, medium, etc.) or other superstitions, etc.) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" on September 22, 2022 on channel "Xəzər TV" of nationwide terrestrial television broadcaster "Xəzər TV" LLC.
Thus, on September 22, 2022 from 09.14 to 09.22 during the program "Habar Ertesi" on channel "Xəzər TV" a story was shown about paranormal events that allegedly occurred in a house belonging to a family in the village of Bina. During the publication of this news, the editorial correspondent expressed the following thoughts: "Strange creatures move objects, throw stones at the house, smash dishes, make scary sounds… We were in the house for 10 to 15 minutes and we saw a several incidents. While we were here, sugar, stones and other objects were thrown. They have just thrown the phone here." Then, a piece of paper was shown on which it was written "I will make you suffer. At the end, I will take what I need". The reporter said the householder claims this note was written by some creatures.
In addition, the opinions of a person named Ziraddin Rzayev, who was presented as an esoteric and psychic, were included: "Such cases happen often. Sometimes creatures from a parallel world affect people's brains and injure their relatives, people, cut their clothes… the prevention of such cases depends on the religious beliefs of the people".
The broadcasting of such stories, the attitude of the editorial staff (in this case the reporter) to the paranormal phenomenon that allegedly occurs in this report, i.e. confirming, affirming the fact, as well as providing a place to the opinion of a person who presents himself as a psychic, is considered as providing by the broadcaster an opportunity to promote parapsychology (psychic, medium, etc.), or other superstitions, etc.),  which in turn is a violation of the relevant requirement of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media".
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warning to the nationwide terrestrial television broadcaster "Xəzər TV" LLC (channel "Xəzər TV") that in case if similar situation is repeated, severe administrative sanctions will be imposed to the broadcaster.