Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası multipleks və platforma operatorlarının retranslyasiya paketlərinin monitorinqinə başlamışdır
09.10.2024 08:36
574
"Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorları retranslyasiya etdikləri xarici televiziya kanallarını yalnız buna hüquq verən sənədləri (müqavilə, razılaşma, icazə, lisenziya və s.) Audiovizual Şuraya təqdim etmək şərtilə retranslyasiya edə bilərlər. Qanunvericiliyin bu tələbi və bununla bağlı Audiovizual Şuranın aparacağı monitorinqlər barədə sentyabr ayında bütün operatorlara müvafiq məktublar ünvanlanmışdır. Hazırda Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri bir sıra operatorlar tərəfindən təqdim olunan sənədlərə və onların retranslyasiya paketlərinə baxışı həyata keçirir, müvafiq monitorinq işləri aparırlar.
Aparılan ilkin monitoriqlər nəticəsində multipleks operatoru olan "ATV Plus" MMC-nin retranslyasiya paketində buna hüquq verən sənəd olmadan xarici televiziya kanalının retranslyasiya olunması faktı aşkarlanmışdır. Bununla bağlı Audiovizual Şura tərəfindən 4 oktyabr 2024-cü il tarixdə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəməyə göndərilmişdir.
Audiovizual Şura bir daha operatorların nəzərinə çatdırır ki, onların əhaliyə təqdim etdikləri retranslyasiya paketlərinə daxil edilən xarici televiziya kanalları yalnız buna hüquq verən sənədin mövcudluğu halında retranslyasiya oluna bilər. Bu istiqamətdə davamlı monitorinqlər həyata keçirilir və mütəmadi olaraq nəticələr barədə ictimaiyyətə açıqlamalar veriləcəkdir.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan has started monitoring the retransmission packages of multiplex and platform operators
09.10.2024 08:36
In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", multiplex and platform operators have the right to retransmit foreign television channels only after submitting to the Audiovisual Council documents giving such right (contract, agreement, permission, license so on). In September this year, letters were sent to all operators informing them of this legal requirement and of the monitoring to be carried out by the Audiovisual Council. Experts from the Audiovisual Council are currently examining the documents and retransmission packages submitted by a number of operators and carrying out the relevant monitoring.
As a result of preliminary monitoring, it was found that a foreign television channel was retransmitted without a document giving the right of retransmission within the package of the multiplex operator "ATV Plus" LLC. In this regard, on October 4, 2024 the Audiovisual Council drew up a protocol on an administrative offense and sent it to the relevant court, taking into account the requirements of Article 43.1 of the Code of Administrative Offenses.
The Audiovisual Council once again reminds operators that foreign television channels included in the retransmission packages can only be retransmitted if a document giving the right to retransmission is available.