Audiovizual Şuranın sədri “Belarus 24” beynəlxalq peyk televiziya kanalının baş direktoru ilə görüşmüşdür
08.10.2024 13:13
534
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov 08 oktyabr 2024-cü il tarixində Belarus Respublikasının "Belarus 24" beynəlxalq kanalının rəhbəri Pavel Lazovik ilə görüşmüşdür.
İsmət Səttarov qonağa Audiovizual Şuranın vəzifə və funksiyaları, audiovizual media sahəsinin tənzimlənməsi, eyni zamanda bu sahədə aparılan fəaliyyət barədə ətraflı məlumat vermişdir. Audiovizual Şuranın sədri Azərbaycan və Belarus audiovizual media subyektləri, o cümlədən, televiziya və radio kanalları arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük imkanların olduğunu qeyd etmişdir.
"Belarus 24" beynəlxalq kanalının rəhbəri Pavel Lazovik səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirmiş və audiovizual media subyektləri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. O, həmçinin, Bakıda bir sıra görüşlər keçirəcəyini və bu görüşlərdə iki ölkənin televiziya kanalları arasında əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edəcəyini vurğulamışdır.

The Chair of the Audiovisual Council met with the Director General of the international satellite TV channel "Belarus 24"
08.10.2024 13:13
On October 8, 2024 the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov met with Pavel Lazovik, the Director General of the international satellite TV channel "Belarus 24".
Ismat Sattarov informed the guest in detail about the duties and functions of the Audiovisual Council, regulation of the audiovisual media sphere, as well as the activities carried out in this sphere. The Chair of the Audiovisual Council noted the existence of significant opportunities for further expanding cooperation between the audiovisual media entities of Azerbaijan and Belarus, including television and radio channels.
The Director General of the international satellite TV channel "Belarus 24", Pavel Lazovik expressed his gratitude for the warm welcome and stressed the importance of further strengthening cooperation between the audiovisual media entities of our countries. He also noted that a number of meetings are planned to be held in Baku, to discuss the prospects of cooperation between the two countries' television channels.