Audiovizual Şurada İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir
08.04.2024 11:27
05 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasında İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyinin (İKTA) nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə iki tənzimləyici qurum arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, telekommunikasiya sahəsində qanunvericilyin təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyət, telekommunikasiya və audiovizual media subyektlərinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi sahəsində, habelə audiovizual yayım üçün ayrılan radiotezliklərin istifadəyə ayrılması istiqamətində iki qurum arasında zəruri kommunikasiyanın qurulması kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur.

A meeting with representatives of the Information Communication Technologies Agency was held at the Audiovisual Council
08.04.2024 11:27
On April 5, 2024 a meeting with representatives of the Information Communication Technologies Agency (ICTA) was held at the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting the issues related to the prospects for further cooperation between two regulatory authorities, activities to improve legislation in the field of telecommunications, regulation of the activities of telecommunication and audiovisual media entities, and establishment of necessary communication between two authorities in the direction of the using of radio frequencies allocated for audiovisual broadcasting were discussed.