12-13 mart tarixlərində Cenevrədə BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya”sının icrasına dair Azərbaycan Hökumətinin məruzəsi təqdim edilmişdir
15.03.2024 06:52
560
Bir sıra dövlət orqanlarının rəsmi şəxslərindən ibarət olan nümayəndə heyəti BMT-nin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə Komitəsinin Cenevrə şəhərində keçirilən 30-cu sessiyasında iştirak etmişdir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının aparat rəhbəri Fazil Novruzov da iştirak etmişdir.
Sessiyada Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov BMT-nin "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya"sının icrasına dair Azərbaycan Hökumətinin dövri məruzəsini təqdim etmişdir. Daha sonra Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə BMT Komitəsinin üzvləri tərəfindən verilən suallar da cavablandırılmışdır.
Audiovizual mediada əlilliyi olan şəxslərə aid məsələlərin işıqlandırılması ilə bağlı suallara cavab verən Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov Azərbaycanda televiziya yayımında son illər bu sahə ilə bağlı yenilikləri diqqətə çatdırmış, iki ümümölkə televiziya kanalında yayımlanan bəzi xəbər buraxılışlarının işarət dili tərcüməsinin müşayiəti ilə təqdim olunduğunu, bir çox televiziya kanallarının əsas xəbər buraxılışlarının qaçan sətir xəbərləri ilə müşayiət olunmasını, son 1 ildə Azərbaycan televiziya kanallarında əlilliyi olan şəxslərin problemlərinə həsr olunmuş 100-dən çox süjet, reportaj və ya proqramın yayımlandığını, bəzi televiziya kanallarında bu mövzuya həsr olunan və mütəmadi efirdə olan proqramların mövcudluğunu qeyd etmişdir.

The Report of the Government of Azerbaijan on the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities was presented in Geneva on March 12-13
15.03.2024 06:52
559
The delegation consisting of officials from a number of state bodies participated in the 30th Session of the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities held in Geneva. The delegation, headed by Anar Karimov, the Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population was also attended by Fazil Novruzov, the Head of the Office of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
During the session Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population Anar Karimov delivered Periodic Report of the Government of Azerbaijan on the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. Then the questions asked by the members of the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities were answered.
Fazil Novruzov, the Head of the Office of the Audiovisual Council, answering questions regarding the coverage of issues related to persons with disabilities in the audiovisual media, noted the innovations in this field that have taken place in the television broadcasting of Azerbaijan in recent years, and pointed that some news programs on two nationwide television channels are presented with sign language interpretation, as well as the main news spots of many television channels are accompanied by a running subtitles. It has been highlighted that in the past year TV channels have broadcast over 100 stories, reports or programs addressing the issues faced by persons with disabilities. Additionally, some channels have consistently aired programs dedicated to this topic.